Pages

Summer Lipsticks | Yaz Rujları

Monday, July 13, 2015


Hello everyone!! Welcome to here, my blog, again. Here's my summer lipstick choices. Let me introduce them with you!

Herkese merhaba!! Bloguma hoşgeldiniz yeniden. Karşınızda yaz için seçtiğim rujlar. Sizlerle tanıştırmama izin verin!


(Gosh, Rimmel London, Mac, Wet 'n Wild, Maybelline)

First of all, aaaall of them are drugstore lipsticks except Mac one. But i promise they have good quality, you wont regret it. Let's start! Most expensive one, Mac Hue is soft nude-pink tone & has a glaze finish. It’s semi opaque. Wet 'n Wild Just Peachy, so pretty colour, looks so good on every skin tones but sorry. This lipstick is really dry! Dont forget put your lips a balm before applying it. Rimmel Kate Moss 03 lipstick gives its color on one layer. It gets dry after 3-4 hours. Perfect nude tone, the first nude lipstick of mine. The red one, Maybelline Color Sensational Fatal Red, this lipstick is really pigmented but lasts 2-3 hour. Fatal Red has a glossy finish. It's...Red, the true red! The last one is my currently favorite lipstick, i did repurchase it. Gosh Velvet Touch 122 Nougat is brownish nude, moisturizing on its own. You can buy it from Gratis. It's just so perfect.

Öncelikle heeepsi uygun fiyatlı rujlar, Mac haricinde. Ama emin olun hepsi harika kalitede, pişman olmazsınız. Hadi başlayalım! En pahalıları, Mac Hue yumuşak açık tonlu bir nude pembe. Yarı opak kendisi. Wet 'n Wild Just Peachy'ye gelirsek harika rengi var, her ten renginde harika duracaktır ama üzgünüm, çok kuru. Bir balm kullanmayı unutmamız gerek uygulamadan önce. Rimmel Kate Moss 03 ruj tek katta rengini veriyor. 3-4 saate sonra kurumaya başlıyor. Harika bir nude, aldığım ilk nude ruj olmalı. Kırmızı olan, Maybelline Color Sensational Fatal Red gerçekten çok pigmentli ama 2-3 saate kalıyor dudakta. Glossy, parlak bir bitişi var. Gerçekten kıpkırmızı. Son olarak benim şuandaki en sevdiğim rujum, yeniden aldığım Gosh Velvet Touch 122 Nougat, rengi kahverengili bir nude. Kendinden nemli dudağınızı kurutmuyor. Gratis'ten alabilirsiniz. Harika!

                                                                   

1 comment :

  1. Ne kadar güzel bir blogun varmış canım. Yeni keşfettim ve böyle güzel bir blogu hemen takibe aldım tabii ki. Umarım ilerleyen zamanlarda beraber paylaşımlarımız olur.

    ReplyDelete