Pages

H&M Beauty Products | H&M Makyaj Ürünleri

Sunday, May 22, 2016


After I decided to purchase some of H&M's new beauty products I had to choose among them and it was the hard part because...All of them look so sleek and luxurious! Let's see what i bought...

H&M'in yeni güzellik ürünlerinden almaya karar verdikten sonra aralarından seçmeliydim ki en zor kısmı bu oldu çünkü...Hepsi çok şık ve lüks görünüyor! Hadi benim neler seçtiğime bakalım...At first, the packaging is very sophisticated and minimal with gold details even though it is plastic. None of them i tried have this chemical scent, smell good. The texture of the powder products is really smooth and blends beautifully. Also they are affordable maybe a bit high priced but their quality is very good.

I bought Pure Radiance Powder Blushers in Apricot and Pale Pink, Velvet Lip Cream in the shade Le Beau Monde, Halo Illuminiser in Golden Tan and two makeup sponges. I love the blushers, they're so pigmented. Pale Pink is the shade that can give you ''Naturally Flushed'' cheeks. Also Apricot is lovely one. It's not too vivid, perfect peach shade for especially pale complexions. Even though their matte finish, they look very pretty and natural on skin.

I fell in love with this bold red Velvet lip cream. I adore this shade, it dries down quickly as matte finish, you can easily achieve an opaque finish in 1 layer and stays long on the lip. Beautiful red shade and it's perfect to wear in Summer time. (Also I enjoy the scent of this!

Golden Tan liquid highlighter is the darkest shade of the new range. I cannot use this as a highlighter unless I'm tanned (which never happened before). So I prefer mixing this product with my (maybe palest) foundation (for darken it a little), it gives me a sun-kissed glow. But if you have medium or dark complexion you can use it before or after your foundation/BB cream. Or under your powder highlighter for a really glowy look. The thing i love about it is you can use your brush, makeup sponge or your fingertips to blend.


Öncelikle kapları plastik olmalarına rağmen gerçekten çok sofistike ve minimal duruyor altın detaylarıyla birlikte. Denediğim hiçbirinde o kimyasal koku yoktu, gayet güzel kokuyorlar. Pudra olan her ürün yumuşacık bir yapıya sahip ve çok güzel karıştırılıyor cilde. Ayrıca biraz fazla olmasına rağmen uygun fiyatlı ürünler olduklarını söyleyebilirim, kaliteliler.

Pure Radiance pudra allıklardan Apricot ve Pale Pink rengini, Velvet Lip creamlerden Le Beau Monde, Halo aydınlatıcılardan Golden Tan ve iki tane makyaj süngeri aldım. Allıkları gerçekten sevdim, çok pigmentliler.Pale Pink tam olarak size ''Kendiliğinden kızarmış'' yanakları verebilecek bir allık. Apricot'ta ayrıca çok güzel bir renk. Çok canlı değil, açık tenliler için mükemmel bir şeftali tonu. Mat bitişleri olmasına rağmen yüze doğal ve tatlı bir görünüm veriyorlar.Bu cesur kırmızı Velvet lip cream'e aşık oldum. Bu renge bayıldım, sürdüğünüzde sonuç olarak size mat bir bitiş veriyor, tek katta opak bir renk elde ediyorsunuz ve uzun süre kalıcı. Çok güzel bir kırmızı ve yazın sürmek için harika. (Kokusunuda sevdim ayrıca!)

Golden Tan likit aydınlatıcı yeni serinin en koyu tonu. Onu aydınlatıcı olarak kullanamam ta ki biraz bronzlaşana kadar (Daha önce hiç olmadı ama). Bu yüzden bu ürünü (en açık) fondötenimle (rengini biraz daha koyulaştırmak için) karıştırıyorum, bu şekilde bana aydınlık güneş tarafından öpülmüş o görünümü veriyor. Ama eğer orta veya koyu bir cilde sahipseniz bunu fondöteninizin/BB kreminizin altına ya da üstüne kullanabilirsiniz. Ya da pudra olan aydınlatıcınızın altına onu daha da güçlendirip aydınlık bir bir görünüm için sürebilirsiniz. Bu ürüne dair en sevdiğim şeyse onu fırçanız, makyaj süngeriniz yada parmak uçlarınızla uygulayabilirsiniz.Left to Right / Soldan Sağa: Le Beau Monde, Pale Pink, Apricot, Golden Tan

 I have now used them a couple times and I really like them! They don't absorb so much product, don't smell bad, apply everything beautifully. And the price is amazing if you're not sure if you're willing to spend a lot of money on a beauty blender, also you can have a mini sponge for concealer/corrector products. I'm going to write a full review on them also other Drugstore makeup sponges soon.

Şimdiye kadar onları birkaç kez kullanma fırsatım oldu ve gerçekten çok sevdim! Çok fazla ürün emmiyorlar, kötü kokmuyorlar ve her şeyi güzelce uygulamanızı sağlıyorlar. Ve fiyatıda oldukça iyi eğer bir Beauty Blender'a bolca para vermek isteyip istemediğinizden emin değilseniz, aynı zaman mini bir süngere daha sahip oluyorsunuz kapatıcı ürünleriniz için. Onlar ve diğer uygun fiyatlı ürünler hakkında bir yazı yazacağım yakında.

Have you tried much from the H&M beauty range?
Hiç H&M'in yeni makyaj ürünlerinden denediniz mi?


39 comments :

 1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler 😘

  ReplyDelete
 2. I definitely need to try some H&M beauty products soon :) xx

  www.anacelinelabod.com

  ReplyDelete
 3. Her birinin rengine bayıldım. Güle güle kullan canım.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim çok naziksiniz ❤️

   Delete
 4. I love H&M!


  I subscribed to you, how about me?
  http://www.katsiaryna.ru/

  ReplyDelete
 5. Thanks for the review !

  I'm a blogger from Germany and love to meet new people around the world :) check out my blog and lets keep in touch & follow for follow :)

  My new short hair ?-post here


  Facebook |Bloglovin |♥Instagram | Lookbook |Google✚


  Stay Gold

  ReplyDelete
 6. great review! never tried any of their range

  This Girl Loves Chic xx

  ReplyDelete
 7. Why have I still not tried H&M makeup?! These look amazing!
  a life of a charlotte
  x

  ReplyDelete
 8. Oh my! All these products look absolutely beautiful! None of the H&M stores I've been to have the beauty products so I guess I'm going to make an online purchase soon haha :)

  Yousra | Mystic Tales

  ReplyDelete
 9. The sponges look really interesting however I feel like If you're look for a dupe for the beauty blender then the best one you can get is the real techniques sponge!
  Aleeha xXx
  http://www.halesaaw.com/

  ReplyDelete
 10. I'm definitely going to have to try out some of H&M beauty, I've been meaning to for so long now. Loved this post! x

  ellie etc | a personal style & lifestyle blog

  ReplyDelete
 11. Absolutely love the look of the H&M beauty range, really need to give it a try!

  Gemma Louise

  ReplyDelete
 12. It's funny how I only recently realized that H&M also sells beauty products. They look super lovely though :)

  Love, Kerstin
  http://www.missgetaway.com/

  ReplyDelete
 13. The blushes look so nice! I love the look of the packaging!! <3 Lovely post

  Amelia | Amelia Grace

  ReplyDelete
 14. Great review as well, I love the colours.

  www.tessyonyia.com

  ReplyDelete
 15. Güle güle kullan canım. Hepsi çok güzeller.

  ReplyDelete
 16. Lovely review :-) I should definitely check out those H&M beauty products :-)

  ♥: Jasmin N
  Little Things With Jassy
  Bloglovin'

  ReplyDelete
 17. I really want to try some H&M Beauty Products! I am yet to see them in any of my local H&M stores yet x
  Louise | helloteddy.co.uk

  ReplyDelete
 18. H&M kozmetik reyonu beni cezbetmeyi başaramasada bu tatlı süngerlere kayıtsız kalamadım bende ;)

  ReplyDelete