Pages

Wishlist : Christmas 2016 Edition | İstek Listesi : Yılbaşı 2016

Monday, December 26, 2016


New Year's Eve is less than a week away! As it's December 26th, I thought today would be the perfect time to post my (very late) Xmas wishlist. How surprised I'm that time has passed and It's no longer summer! (I missed you my shorts and sandals...)

Yılbaşı gecesine bir haftadan az kaldı! Bugün 26 Aralık olduğuna göre benim (baya geç kalmış) yılbaşı istek listemi paylaşmak için harika zaman olduğunu düşündüm. Zamanın nasıl bu kadar hızlı geçtiği ve artık yaz olmadığı için çok şaşkınım! (Sizi özledim şortlarım ve sandaletlerim...)

I'm the kind of person who will just buy something myself If I want it really bad! The other things I want to buy are pretty expensive. So... What's better than creating a wishlist for everything I can't buy myself!? Actually I made my wishlist like a few weeks ago. I know, it can be struggle sometimes... Making decisions, choosing what you wanna have... But I did! Here is my wishlist.

Stella McCartney Falabella Fold Over Tote - I'm dying to have this bag! Black. Elegant. So handy. I saw this one in a magazine and just fell in love. This classy tote bag can be worn everyday. And it’s large enough to hold my tablet, wallet, and other essential items.

''Love, Chloe'' perfume by Chloe - I'm always a sucker for anything Chloe, you will see. I've been in love with it for over 6 years. I finished mine so I need a new one! The scent is really nice, not too strong. It's fresh and feminine. Also I adore the packaging.

Ikea Rose Gold Jansjö lamp - All I'm gonna say is ''If It's rose gold then I have to have it.''

Mac x Mariah Carey ''My Mimi'' Highlighter
It Cosmetics Bye Bye Under Eye Illumination Concealer 
Urban Decay Naked Ultimate Basics Eyeshadow palette
Gerard Cosmetics Slay All Day setting spray - I put them together because I and my makeup collection need every one of them. I need some ''new blood''! ;) This eyeshadow palette is absolutely perfect, It's high quality eyeshadows are so pigmented and easy to blend. And I don't own any setting spray can you believe it!? (I always use my rose water instead.) 

Ikea Alex Drawer Unit - Essential for everyone who has makeup collection. There's no need to say more...

Chloe Faye Shoulder bag - Faye as stolen my heart, Oh God. I love this color and the black one with suede. (Also love Chloe mini Faye backpack, check them out they're so cute!!!) It's perfect size for my purse, phone and notebook.

Fuzzy Socks - I freaking love them! When It's chilly outside, there's nothing more comforting than wearing cozy socks. They're absolutely adorable. I mean look at them! Couldn't be more festive.

Gold/Glass Mirrored Jewellery Boxes -  I really want a proper place to store my jewellery. This sleek find has been on my radar for a while. 

But, you know It's not about the presents, It's about spending time with your family and having fun together!

Ben eğer bir şeyi çok beğenirse onu kendine kendi alan biriyim! Almak istediğim diğer şeyler ise gerçekten pahalı oluyor. Bu yüzden...Kendim alamayacağım şeyleri istek listesi yapmaktan daha iyi ne olabilir ki!? Aslında ben istek listemi birkaç hafta önce hazırlamıştım. Biliyorum, bazen bu gerçekten bir karmaşa olabiliyor... Kararlar vermek, sahip olmak istediklerini seçmek... Ama ben yaptım! İşte benim listem.

Stella McCartney Falabella katlanabilen çanta - Bu çantaya sahip olmak için can atıyorum! Siyah. Zarif. Çok kullanışlı. Bunu bir dergide görmüş ve o an vurulmuştum. Bu şık çanta her gün kullanılabilir. Ve içine benim tabletimi, cüzdanımı ve önemli parçalarım için yeterince geniş.

''Love, Chloe'' Chloe parfüm - Chloe olan her şeye bayılıyorum, göreceksiniz. Bu parfümü 6 yılı geçen bir süredir seviyorum. Benimkini bitirdim o yüzden yeni bir taneye ihtiyacım var! Kokusu çok hoş, ağır değil. Taze ve kadınsı. Ayrıca görünümünede bayılıyorum.

Ikea Rose Gold Jansjö lamba - Tek söyleyebileceğim '' Eğer rose goldsa benim olmalı.''

Mac x Mariah Carey ''My Mimi'' Aydınlatıcı
It Cosmetics Bye Bye Under Eye Illumination Kapatıcı
Urban Decay Naked Ultimate Basics göz farı paleti
Gerard Cosmetics Slay All Day sabitleyici sprey - Hepsini bir arada koydum çünkü hepsine birden ben ve makyaj koleksiyonumun ihtiyacı var. ''Yeni kana'' ;) Bu göz farı paleti kesinlikle mükemmel, yüksek kaliteli farları çok pigmentli ve kolayca dağıtılabilir. Ve hiç sabitleyici bir spreyim yok inanabiliyor musunuz!? (Her zaman makyajımın üstüne gül suyumu kullanıyorum onun yerine.)

Ikea Alex keson - Makyaj koleksiyonu olan herkes için bir esas parça. Daha fazlasını demeye gerek yok...

Chloe Faye omuz çantası - Faye kalbimi çaldı, Tanrım. Bu renginide süetli olan siyah renginede bayıldım. (Ayrıca Chloe mini Faye sırt çantasınada bakmalısınız, çok tatlılar!!!) Cüzdanım, telefonum ve not defterim için mükemmel boyutta.

Yumuşak Çoraplar - Deli gibi seviyorum onları! Dışarısı soğukken yumuşacık çoraplar giymekten daha iyisi yok. Kesinlikle çok tatlılar. Baksanıza! Daha yılbaşı havasında olamazlardı.

Altın/Cam Aynalı Takı Kutusu - Takılarımı koyabileceğim uygun bir yer istiyordum. Bu şık keşif bir süredir radarımda.

Ama biliyorsunuz yılbaşı hediyelerle ilgili değil, ailenizle zaman geçirip birlikte eğlenmenizle ilgilidir!


Hope you've enjoyed my wishlist! Umarım istek listemi okurken eğlenmişsinizdir!


Read the last year's wishlist // Read Halloween 2016
Geçen yılın istek listesini okuyun // Cadılar Bayramı 2016'yı okuyun8 comments :

 1. Lovely list! I'm really not a huge handbags or luxury purchases fan, but I cannot but agree with you: this Chloé Faye Shoulder bag is gorgeous! Love the beauty picks as well :)

  http://fannyanddailybeauty.com

  ReplyDelete
 2. Nice wishlist!

  I'm hoping to get my hands on ''Love, Chloe'' perfume by Chloe too!! I hope you get some of those things (or all of them if you're lucky) :)

  Carmen | Wandering Banshee

  ReplyDelete
 3. I REALLY want the Alex draws! I hope you got some lovely presents!
  Aleeha xXx
  http://www.halesaaw.com/

  ReplyDelete
 4. OMG the Alex drawers are a must have. Lovely wishlist. x

  www.stephylately.com

  ReplyDelete